ITMS 26240220006
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Majková Eva DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na manažment duševného vlastníctva a prenosu výsledkov do praxe v rámci SAV
Doba trvania: 1.10.2009 – 31.8.2012
ITMS 26220220150
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Majková Eva DrSc.
Anotácia: Jedná sa vybudovanie výskumno-vývojového centra (forma štátnej pomoci) v obalsti svetelnej techniky. Žiadateľom projektu je firma OMS s.r.o. Projekt je zameraný na výskum v oblasti svetelných javov a elektro-energetiky.
Doba trvania: 2.12.2010 – 30.12.2014
ITMS 26220220170
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Matej Jergel, DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na podporu špičkového aplikovaného výskumu v oblasti rtg technológií a posilnenie spoločnej výskumnej základne podnikateľskej a akademickej sféry.
Doba trvania: 01.06.2012 – 30.11.2014
ITMS 26240220011
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Majková Eva DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na výskum a vývoj v oblasti kovových nanočastíc a na aplikácia nanovrstvy nanočastíc ako štandardu pre zariadenia využívajúce rtg. malouhlový rozptyl a pre aplikáciu nanočastíc pre superhydrofóbne povrchy.
Doba trvania: 1.10.2009 – 30.9.2012
ITMS 26240220028
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Majková Eva DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na výskum a vývoj v oblasti oblasti efektívneho riadenia výroby a spotreby energie, vývoj smartgridu s využitím alternatívnych zdrojov energie a nových prvkov.
Doba trvania: 1.6.2010 – 31.5.2013
ITMS 26240220073
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Majková Eva DrSc.
Anotácia: Strategickým cieľom projektu je „Vybudovanie integrovaného kompetenčného centra, spájajúceho súkromný a akademický sektor, ktorého cieľom je podpora kľúčových priemyselných odvetví SR“
Doba trvania: 1.5.2011 – 30.9.2014
ITMS 26240120022
Program: Štrukturálne fondy EÚ
Zodpovedný riešiteľ: prof. Ivan Štich
Anotácia: Vznikne vedecké pracovisko v oblasti kvantových technológií schopné konkurencie so zahr. pracoviskami podobného zamerania. Bude vybudované Laboratórium kvantových meraní FÚ SAV a FMFI UK pre výskum v oblastí kvant. fyziky a informatiky, zároveň expertízne pracovisko citlivých meraní s využitím v oblasti biológie a metrológie. Dobudované technické zázemie MLC poskytne expertízu v oblasti ultrarýchlej laserovej fotoniky. Dedikovaná výpočtová infraštruktúra FÚ SAV bude umožňovať kompetitívne HPC modelovanie nanoštruktúr.
Web stránka projektu: http://
Doba trvania: 1.3.2010 - 29.2.2012
ITMS 262200220147
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný rešiteľ: Ing. Gmuca Štefan Csc.
Doba trvania: 1.2.2011 - 31.1.2015
ITMS 26240220047
Program: Štrukturálne fondy EÚ Bratislavský kraj
Zodpovedný riešiteľ: Dr.Rer.Nat. Šiffalovič Peter PhD.
Anotácia: Strategickým cieľom projektu je podpora aplikovaného výskumu v oblasti pokročilých fotovoltických článkov s reálnym výstupom do praxe a vzdelávacieho procesu.
Doba trvania: 1.9.2010 – 31.8.2013
ITMS 26240120020
Program: Štrukturálne fondy EÚ Bratislavský kraj
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Švec Peter DrSc.
Anotácia:Hlavným cieľom projektu je podpora CE s cieľom dosiahnuť ďalší udržateľný rozvoj excelentnosti v oblasti výskumu a vývoja konštrukčných kompozitných materiálov. Projekt nadväzuje na schválený projekt „Vytvorenie CE na výskum a vývoj konštrukčných kompozitných materiálov pre strojárske, stavebné a medicínske aplikácie“ a predstavuje jeho 2. etapu.
Špecifické ciele projektu sú: 1. Zlepšenie spolupráce medzi partnermi CE budovaním medzinárodne konkurencieschopných laboratórií a metodík v rámci existujúcich spoločných projektov. 2. Zlepšenie infraštruktúry CE obstaraním unikátnych prístrojov a technológií skvalitňujúcich možnosti výskumu a vývoja v oblasti konštrukčných kompozitov. 3. Rozšírenie a skvalitnenie aktivít partnerov CE v rámci existujúcich medzinárodných projektov s cieľom zlepšiť ich šance pri ďalších projektoch.
Doba trvania: 1.9.2009 – 31.12.2012
ITMS 26110230006
Program: Štrukturálne fondy EÚ Vzdelávanie
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Plesch Martin PhD.
Anotácia: Strategickým cieľom projektu je umožniť študentom na slovenských VŠ vzdelávanie špičkovej kvality, a to prostredníctvom vytvorenia Centra rozvoja doktorandov, ktoré bude školiť doktorandov a postodoktorandov - začínajúcich VŠ učiteľov. Vzdelávanie pedagógov (a ich prostredníctvom aj ich študentov) bude založené na poznatkoch súčasného výskumu o VŠ vzdelávaní, ako aj na skúsenostiach popredných svetových školiacich programov pre VŠ učiteľov, prispôsobených podmienkam na Slovensku. Absolventi nášho programu budú schopní zapojiť sa do tvorby a inovácie študijných programov svojich škôl, s dôrazom na potreby trhu práce a vedomostnej spoločnosti; získajú poznatky, kontakty i vyššiu motiváciu pre svoj profesionálny rast ako VŠ pedagógovia.
Web stránka projektu: crd.sav.sk
Doba trvania: 1.4.2010 - 31.3.2013
ITMS 26240120011
Program: Štrukturálne fondy EÚ
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Majková Eva DrSc.
Anotácia: Cieľom projektu je zvýšenie potenciálu pre špičkový základný výskum Centra excelentnosti pre nové technológie v elektrotechnike a jeho prínosu pre spoločnosť a prax. Vybudovanie excelentných laboratórií v oblasti meteriálového výskumu potrebných pre riešenie domácich i medzinárodných projektov
Doba trvania: 1.2.2010 - 31.1.2012
QUIE2T, Quantum Information Entanglement-Enabled Technologies
Zodpovedný riešiteľ: Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc.
Hlavný koordinátor: FÚ SAV, Vladimír Bužek
Anotácia: The project aims at strengthening and advancing the European scientific and technological excellence in the field of Quantum Information Foundations and Technologies (QIFT). To achieve this objective, QUIE2T will maintain and expand a set of high-quality coordination measures specifically designed for the QIPC research area. To this purpose the QUIE2T initiative is committed to setting up ultimately sustainable research architecture and to promoting it at the European level. This architecture will be structured around a set of four Virtual Institutes (VIs), mapped to the major QIPC sub-domains as identified by the scientific and technological roadmap “Quantum Information Processing and Communication: Strategic report on current status, visions and goals for research in Europe” prepared by the QUIE2T predecessor QUROPE. Integration of the VIs is achieved by the execution of the QUIE2T Work-Packages’ activities which cut across all the VIs, and in particular by the elaboration of a common vision for the future of the whole QIFT field (and which will be reflected by the update of the aforementioned Strategic Report). In addition QUIE2T will have a proactive role in taking the first steps to ensure the future sustainability of the field.
Doba riešenia: 1.2.2010 - 31.1.2013
Q-ESSENCE, Quantum Interfaces, Sensors and Communication based on Entanglement
Zodpovedný riešiteľ: Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc.
Hlavný koordinátor: Prof. Konrad Banaszek, Institute of Theoretical Physics, University of Warsaw, Poland
Anotácia: Hlavné ciele projektu: - vývoj zariadení založených na princípe a vlastnostiach kvantového previazania, - nové fyzikálne systémy pre ďalekodosahovú kvantovú komunikáciu, - nové distribuované komunikačné a výpočtové protokoly, - vývoj kvantových rozhraní medzi alternatívnými implementáciami kvantového počítania, - generovanie previazaných stavov v nových škálach a vzdialenostiach, - zvládnutie manipulácie viacčasticového previazania v systémoch s rôznou topológiou Projekt je rozdelený do troch subprojektov: Kvantová metrológia, Kvantová komunikácia a Distribuované kvantové spracovanie informácie.
Doba riešenia: 1.2.2010 - 31.1.2013
HIP, Hybrid Information Processing
Zodpovedný riešiteľ: Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc.
Hlavný koordinátor: Prof. Fabrizio Illuminati (Universita Degli Studi Di Salerno)
Anotácia: Scaling quantum information processors beyond the present small-scale devices is challenging as communication between parts of the processor, single site addressability and scaling are difficult to reconcile. HIP addresses these issues with the experimental realization of elementary hybrid atom-photon devices, and the theoretical development of schemes for their integration on platforms capable of being miniaturized and scaled up in functional networks. The main experimental platform on which this goal will be pursued are atom chips structures on which optical micro-cavities will be integrated. These devices will then be connected with optical fibers to form a network. With increasing size of the quantum information processor the detailed verification of its functionality is a task that is growing exponentially in the system size. HIP will address this issue with the development of theoretical methods for the efficient and quantitative verification of key properties of quantum information processors and their experimental implementation. HIP unites leading experimental and theoretical groups to develop and realize these structures and methods, and explore their potential applications. The theoretical methods and experimental demonstrators that will be developed in HIP will provide key facilities for the realization of schemes for medium- and large-scale quantum information processing with integrated atomic and optical systems.
Doba riešenia: 1.11.2008 - 30.4.2012